Blog

aktuality z iClinic

Rozdiely medzi jednotlivými metódami laserových operácií

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Tak ako sa vyvíjajú a menia veci v našich životoch, tak sa vyvíjajú aj technológie a lasery, ktoré sa využívajú pri laserových operáciách očí. A povedzme si otvorene, že našťastie pre pacienta. Vďaka pokroku sme prešli od 1. generácie laserových operácií, ktoré boli a aj sú stále bolestivé až k 3. generácii laserových operácií, ktoré vám zaručia absolútne bezbolestný nielen priebeh zákroku, ale bolesť nebudete pociťovať ani po zákroku. Okamžite vás však bude sprevádzať ostrý zrak.

Základom každej korekcie dioptrií prostredníctvom laserovej operácie je zmena hrúbky a zakrivenia rohovky. Pomocou lasera sa modifikuje hrúbka a zakrivenie rohovky tak, aby pacient perfektne videl. Rozdiel medzi jednotlivými metódami spočíva v postupe, akým dosiahneme zmenu týchto rohovkových parametrov.
PRK- excimerový laser
PRK (fotorefrakčná keratektómia) je najstaršia metóda, tzv. prvá generácia laserových operácií očí. Ide o povrchovú metódu, pri ktorej sa koriguje dioptrická chyba zmenou zakrivenia rohovky pri krátkozrakosti a astigmatizme. Zákrok sa vykonáva na povrchu oka bez vytvorenia ochrannej rohovkovej lamely.

priebeh operácie očí metódou PRK
 

Ako prebieha operácia?


Najprv vám budú aplikované anestetické kvapky a následne operácia v dvoch krokoch. Očný chirurg najskôr odstráni rohovkový epitel (povrchovú časť oka, hrubú asi 50 μm) mechanicky, bez použitia alkoholového roztoku. Ďalším krokom je vytvarovanie rohovky do požadovanej formy prostredníctvom excimerového lasera a skorigovanie dioptrickej chyby. Na rohovku očný chirurg následne aplikuje kontaktnú šošovku na 4-5 dní, vďaka ktorej sa oko hojí a na povrchu rohovky dorastá epitel. Po 4.-5. dňoch je ochranná šošovka z oka odstránená. Celý zákrok trvá cca 15 minút.

Nevýhodou operačnej metódy PRK je citlivosť a svetloplachosť 3-4 dni po operácii. Vzniká tiež riziko vzniku syndrómu suchého oka, ako aj zápalov. Ustálené videnie nastáva do niekoľkých týždňov od vykonania operácie.

Keďže ide o najstarší typ operácie, táto metóda patrí k najlacnejším a aj najmenej komfortným metódam laserových operácií očí.

Metóda LASEK je modifikovaný technický postup metódy PRK.

Na našej klinike tento postup vzhľadom na dostupnosť pokročilejších, novších a bezpečnejších metódy a nového rýchlejšieho laserového vybavenia neodporúčame. Radšej pacientom ponúkame iné možnosti financovania.
Z-Lasik operácia očí
LASIK, alebo po našom Z-LASIK je druhou generáciou laserových operácií očí. Je veľmi populárnym hĺbkovým postupom, to znamená, že pri ňom nedochádza k poškodeniu epitelu rohovky. Je veľmi šetrný k vašim očiam a bezbolestný aj po doznení anestézie. Na skorigovanie dioptrickej chyby sa požívajú dva lasery – femtosekundový a excimerový. Táto metóda je určená na odstránenie krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu.

priebeh operácie očí metódou LASIK

Ako prebieha operácia?


Pred samotným zákrokom vám znecitlivíme oči anestetickými kvapkami. Ďalším krokom pri laserovej operácii touto metódou je vytvorenie lameluy rohovky pomocou femtosekundového laseru, ktorú očný chirurg odklopí na stranu, následne bude na rohovku pôsobiť excimerový laser, ktorý upraví jej povrch tak, aby odstránil dioptrickú chybu. Posledným krokom je priklopenie rohovkovej lamely naspäť. Rovnaký postup čaká aj druhé oko. Ihneď po operácii síce môžete pociťovať jemné pálenie a nejasné videnie, ale to je úplne bežný stav, ktorý rýchlo odoznie. Nástup ostrosti sa u veľkej väčšiny našich pacientov dostaví už pár hodín po operácii (max. do 24).

Prvé dni po operácii by ste si mali dopriať pokojnejší režim a vyhýbať sa športovým aktivitám. V ojedinelých prípadoch vzniká syndróm suchého oka, kedy je potrebné si aplikovať umelé slzy.
Relex Smile 3D femtosekundový laser
Relex Smile je najmodernejšia metóda, tzv. 3. generácia laserových operácií očí. Patrí k hĺbkovým operačným postupom, to znamená, že korekcia oka sa deje vo vnútri rohovky, vďaka čomu je zákrok šetrnejší a spojený s oveľa menším rizikom komplikácií ako pri povrchových metódach. Nenarúša prirodzené vlastnosti rohovky a tiež je absolútne bezbolestný. Vďaka pokročilej technike a šikovným rukám našich špecialistov má najstabilnejšie výsledky spomedzi všetkých operačných metód. Je ideálnou voľbou pre pacientov trpiacich krátkozrakosťou až do -10 dioptrií a astigmatizmom do 5 cylindrov.

Ako prebieha operácia?


Tak ako aj pri prvých dvoch operačných metódach sa najprv znecitlivia oči anestetickými kvapkami. Pomocou femtosekundového laseru Visumax 500 sa vytvorí v rohovke tzv. lentikula (mikroskopická šošovka), ktorá sa cez 3mm mikroskopický rez vytiahne von z rohovky. Tým sa zmení dioptrická sila rohovky o presne vypočítanú hodnotu. Samotná práca laseru trvá iba pár desiatok sekúnd. Ďalšou výhodou je, že pri tejto metóde nepoužíva excimerový laser, takže nedochádza ku spáleniu tkaniva rohovky.

Ako prebieha operácia?
Femtosekundový laser najprv vo vnútri rohovky vytvorí lentikulu a neskôr otvor, cez ktorý očný chirurg lentikulu vytiahne.

Vďaka šetrnosti tohto zákroku nebudete potrebovať žiadnu rekonvalescenciu a rýchlo sa môžete vrátiť k svojím záľubám či obľúbeným športom. Zároveň existuje minimálne riziko vzniku syndrómu suchého oka či potreby kvapkania umelých sĺz po zákroku.

Operácia očí touto metódou je bezbolestná a bolesť nebudete pociťovať ani po zákroku. Hneď po operácii vás čaká nový pohľad na svet s ostrým zrakom bez okuliarov či šošoviek.
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri