BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
KE+421 911 364 429Košice
Viete čo je refrakcia oka a čo spôsobuje refrakčné chyby?
Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Refrakcia oka je pomerom medzi dĺžkou očnej gule a optickou mohutnosťou jeho lomivého prostredia. V zdravom oku sa obraz zobrazuje priamo na sietnici, pretože tá leží v ohnisku optického systému oka. To je zároveň predpokladom pre ostré videnie. Ak sa však lúče po lome zbiehajú mimo sietnicu, dochádza k vzniku niektorej z refrakčných chýb oka.
Refrakčné chyby
Základným znakom refrakčných chýb je problém so zaostrovaním na krátku či naopak väčšiu vzdialenosť. Aby bolo oko schopné zaostriť potrebuje korekčnú pomôcku – dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky, prípadne absolvovať refrakčnú laserovú operáciu očí. Medzi refrakčné chyby patrí:
- krátkozrakosť
- ďalekozrakosť
- astigmatizmus
- vetchozrakosť
Krátkozrakosť (myopia)
Krátkozraký človek vidí dobre na krátke vzdialenosti, spravidla do približne piatich metrov. Do väčšej vzdialenosti zaostruje s problémami, prípadne nedokáže zaostriť, v závislosti od množstva potrebných dioptrií, vôbec. Ohnisko očnej sústavy je posunuté dopredu čo spôsobuje lámanie svetelných lúčov ešte pred sietnicou. Korekčné pomôcky, ktorými sú konkávne kontaktné šošovky alebo okuliare do diaľky s mínusovými dioptriami, posúvajú ohnisko smerom dozadu.
Ďalekozrakosť (hypermetropia)
Ďalekozrakosť je opakom krátkozrakosti. Ohnisko je príliš vzadu, svetelné lúče sa zbiehajú za sietnicou. Aby ďalekozraký človek dokázal zaostriť aj na bližšie vzdialenosti, musí byť ohnisko za pomoci korekčných pomôcok – konvexnými kontaktnými šošovkami alebo dioptrickými okuliarmi na blízko, posunuté dopredu.
Vetchozrakosť (presbyopia)
Presbyopiu je možné označiť za špeciálnu, vekom podmienenú, formu ďalekozrakosti, ktorá postihuje každého po 40. roku života. Spôsobuje ju opotrebovanie ľudskej šošovky, ktorá vekom stráca svoju pružnosť a tým aj schopnosť akomodácie. Výsledkom je neschopnosť zaostriť na veľmi krátke vzdialenosti. Ľudovo je tiež známa pod pojmom syndróm krátkych rúk. Človek s presbyopiou sa snaží text v knihe či na mobilnom telefóne dostať čo najviac od očí, avšak častokrát mu ani dĺžka jeho rúk nepomôže k jeho prečítaniu, vidí ho stále rozmazane. Na korekciu slúžia okuliare na čítanie.
Astigmatizmus
Astigmatizmus je refrakčná chyba, pri ktorej nemá optický systém oka vo všetkých smeroch rovnakú optickú mohutnosť. Spôsobuje to zakrivenie rohovky, ktoré je na astigmatickom oku väčšie ako na zdravom oku. Vplyvom rozdielneho zakrivenia rohovky sa aj dopadajúce svetlo lomí rozdielne a spôsobuje tak rozmazanie časti obrazu. Astigmatizmus často sprevádza aj ďalšia refrakčná chyba – krátkozrakosť či ďalekozrakosť a uvádza sa v cylindrických dioptriách. Rieši sa dioptrickými okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo laserovou operáciou očí.
Vyšetrenie zrakovej ostrosti je jednou z najdôležitejších súčastí kompletného vyšetrenia zraku
Komplexné vyšetrenie zraku slúži na presnú identifikáciu zrakového problému a na možnosť stanovenia čo najúčinnejšej liečby. Základom vyšetrenia je zistenie zrakovej ostrosti, pričom sa zisťuje objektívna a subjektívna refrakcia. Na posúdenie objektívnej refrakcie slúžia prístroje, tzv. autorefraktometre, ktoré zistia maximálnu hodnotu dioptrií, ktorú dokáže oko pacienta zniesť. Subjektívna refrakcia sa zisťuje pomocou špeciálnych okuliarov a svetelnej tabule so znakmi, čiže subjektívnym vnímaním pacienta sa určí, ktoré dioptrie sú pre neho najpohodlnejšie.
Operácie refrakčných chýb oka
Podobne ako iné oblasti medicíny, aj mikrochirurgia oka prešla za posledných 20 rokov obrovským vývojom. Napriek tomu, že sú ešte stále, najmä kvôli cenovej dostupnosti, používané aj viaceré z tradičných operačných metód, s modernými sa príliš porovnávať nedajú.
Operácie najnovšími metódami tretej generácie prebiehajú vnútri rohovky, sú tak pre oko jemnejšie, šetrnejšie s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a kratšou dobou hojenia v porovnaní s povrchovými metódami.
Najmodernejšou metódou, ktorá sa používa pre trvalú korekciu astigmatizmu a krátkozrakosti je ReLEx SMILE 3D. Ide o bezbolestnú a rýchlu - približne 15 minútovú, operáciu, pri ktorej sa pomocou laseru vytvorí vo vnútri rohovky lentikula, ktorá sa vyberie von cez len približne 2 mm veľký rez. Pri operácii sa nepoužíva excimerový laser, ktorý páli rohovku, zákrok je tak maximálne bezpečný a videnie sa ustáli už po pár hodinách po operácii.
Na riešenie presbyopie sa používajú väčšinou metódy, ktorých podstatou je výmena pôvodnej opotrebovanej šošovky za novú, umelú. Medzi najšpičkovejšie metódy súčasnosti môžeme zaradiť napríklad metódu FEMTO Z-Prelex, pri ktorej sa do oka voperuje trifokálna šošovka. Vďaka nej pacient uvidí kvalitne do všetkých vzdialeností, navždy sa tak zbaví dioptrických okuliarov do diaľky, na blízko aj okuliarov na čítanie. Umelá šošovka je zároveň najlepšou prevenciou proti vzniku šedého zákalu. Počas zákroku sa používa len femtosekundový laser, žiadne ostré operačné nástroje, ako napríklad skalpel, nie sú potrebné.
Najnovšie príspevky
Objednajte sa bezplatne na konzultáciu
BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
KOŠICE
+421 911 364 429
Online objednávka