Blog

aktuality z iClinic

Zníženie očného viečka: Prečo nastáva a ako si s ním poradiť?

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH

Zníženie očného viečka
 

Počúvate od známych, že ste zostarli či zosmutneli, napriek tomu, že sa tak vôbec necítite? Tento dojem v nich môžu budiť poklesnuté očné viečka, ktoré sú však nielen estetickým, ale aj zdravotným problémom. Zúžený očný priezor vám môže spôsobiť problémy s videním. Našťastie, riešenie je pomerne jednoduché a navyše, omladí vás.

Stretávate sa s tým, že vám vaši známi či kolegovia v práci hovoria, že vyzeráte akosi smutno, melancholicky či dokonca nahnevane? Dôvodom môžu byť padnuté či ovisnuté viečka. A tie už netrápia len ľudí okolo 50. roku života, ale často už aj tridsiatnikov.  Ľudský organizmus s pribúdajúcimi rokmi prirodzene starne a pokožka stráca svoju flexibilitu.
 

Padnuté očné viečka nie sú len estetickým problémom

Vek sa prejavuje aj na našich očiach. Koža na očiach sa postupne uvoľňuje, za čo môže aj tuk, ktorý je v nej uložený, a preto nám viečka zvyknú ochabovať. Ovisnuté viečka menia výraz tváre, čo je však ešte horšie, negatívne vplývajú aj na zrak. Zužujú zorné pole, čo sa prejaví obmedzeným videním.
 

Ovisnuté viečka môže zapríčiniť viacero faktorov

Vek je najčastejšou príčinou vzniku ovisnutých viečok. MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH hlavný očný lekár a zakladateľ siete iClinic vysvetľuje, ako dochádza k padnutým viečkam: „Sval, ktorý je zodpovedný za dvíhanie viečka sa rokmi naťahuje a postupne stráca schopnosť vracať s do pôvodného stavu. Do viečok sa zároveň ukladá tuk, ktorý vytláča kožu smerom von, čoho následkom vznikajú padnuté viečka.“

Okrem veku môžu byť spadnuté viečka výsledkom pôsobenia aj ďalšie rizikové faktory:
poškodenie nervu, ktorý dáva impulz svalu, aby zdvihol viečko – napríklad následkom úrazom či zranenia hlavy alebo očí

  • genetika
  • životný štýl
  • používanie kontaktných šošoviek
  • infekcia na viečku
  • celkové ochorenia – mŕtvica, obrna, ochorenia obličiek, rakovina

 

Spadnuté viečka u novorodencov


Nedostatočné vyvinutie zdvíhacieho svalu počas vývoja plodu v maternici môže mať za následok vznik spadnutých viečok u novorodencov. V takom prípade je potrebná okamžitá liečba, nakoľko ovisnuté viečka môžu byť príčinou nesprávneho vývoja očí a zraku.
 

Ako si poradiť s ochabnutými viečkami

Medicína ide vpred a riešenie existuje aj na tento problém. Blefaroplastika je ambulantne vykonávaný chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstraňujú spodné a/alebo horné padnuté viečka. Môže sa vykonávať samostatne na jednom viečku alebo aj súčasne na oboch v závislosti od potrieb a požiadaviek samotného pacienta.

Viečko sa pred samotným zákrokom znecitliví. Následne sa odstráni nadbytočná koža či tukové tkanivo. Ranky bývajú drobné, oči sa tak nemusia prelepiť celé, a preto je pacient schopný po zákroku normálne vidieť. Po odstránení ovisnutých viečok už výhľadu fyzicky nič nezavadzia a tak pacient pozitívnu zrakovú zmenu pociťuje ihneď po zákroku.
 

Prvé hodiny a dni bez ovisnutých viečok


Napriek tomu, že je blefaroplastika rýchla a pohodlná operačná metóda, pripravte sa na niekoľko obmedzení po jej absolvovaní:

  • opuchy či malé modriny sú po zákroku normálne, po pár dňoch pominú
  • šoférovanie sa neodporúča - zabezpečte si odvoz
  • snažte sa vyvarovať kontaktu operovaných viečok s vodou či mejkapu.
  • načas vysaďte kontaktné šošovky
  • dajte si na pár dní oddych od športu či iných namáhavejších aktivít

 
Stehy, ktoré budete mať na viečkach vám v očnej klinike približne po 5 – 7 dňoch bezbolestne odstránia. Na mieste vám po reze zostane iba malá jemná jazvička, no tá sa zvykne po pár týždňoch takmer úplne vytratiť.
 

Keď sú padnuté viečka minulosťou

Blefaroplastika býva vo väčšine prípadov veľmi efektívna a prináša takmer okamžitý výsledok. Navyše, omladený vzhľad očí vyvoláva u druhých ľudí pocit, že má človek priateľskú povahu a že je pozitívne naladený. Na blefaroplastiku nedajú dopustiť ani svetové hviezdy, ktoré sa snažia udržať si mladý svieži vzhľad v každom veku.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri