SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Blog

aktuality z iClinic

Melanóm oka nebolí, no môže zabíjať. S týmito radami mu dokážete predísť

Od Redakcia - 15.04.2019 Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Melanóm oka nebolí, no môže zabíjať. S týmito radami mu dokážete predísť

Spočiatku nebolí, no neskôr patrí k najagresívnejším nádorom. Zhubný melanóm oka každoročne diagnostikujú tisíckam Slovákov a môže za to nielen genetika, ale aj agresívne slnečné žiarenie. V boji proti nemu však existuje niekoľko účinných preventívnych opatrení.


V súvislosti so slnečným žiarením a ľudským organizmom sa hovorí predovšetkým o jeho negatívnom vplyve na našu pokožku. Oveľa menej sa však hovorí o tom, že nám hrozí aj rakovina očí. Vnútroočný melanóm je pritom jeden z najzhubnejších nádorov vôbec a ročne ho diagnostikujú tisíckam Slovákov.

Nebezpečný je najmä preto, lebo v raných štádiách nebolí a nemá takmer žiadne príznaky. A zväčša sa ho podarí odhaliť iba náhodne, keď pacient príde do očnej ambulancie s tým, že sa mu zhoršil zrak.

Koho ohrozuje?


Pred tridsiatimi rokmi bolo toto ochorenie skôr zriedkavé. Prečo sú však dnešní ľudia ohrození viac? Dôvodov je mnoho. Oveľa viac času trávime zatvorení v budovách, naše oči majú deficit prirodzeného svetla a chýba im teda prirodzená pigmentácia, ktorá ich chráni. Ak sa teda chcete vyvarovať rakovine očí, mali by ste tráviť viac času vonku. Aj to má však svoje pravidlá.

Vplyv na vznik zhubného melanómu má však nielen slnečné žiarenie, ale aj genetika. Najčastejšie trápi populáciu nad 45 rokov, no nie je ničím výnimočným, že sa objaví aj u ľudí nad 25 rokov. A zaujímavosťou je, že častejšie trápi belochov so svetlými očami, ktorí majú vyvinutý slabý pigment.

Tichý zabijak


Melanóm sa pritom môže objaviť na oku buď zvonka, alebo vo vnútri. Prvý prípad je o niečo lepší, lebo melanóm v oblasti viečok a spojiviek je viditeľný už v prvých štádiách.

Vo vnútri oka však melanóm postupne vyrastá z vrstvy sietnice, a preto býva veľmi dlho naozaj nenápadný, a teda aj nebezpečný. V niektorých prípadoch sa dokonca neobjavia ani komplikácie so zrakom, nádor rastie bez povšimnutia aj niekoľko rokov. Stáva sa, že býva spozorovaný, až keď dosiahne naozaj veľké rozmery a objaví sa bolesť očí ďalšie problémy.

Nádor v oku je totiž malígny, čo znamená, že spôsobuje poškodenia nielen v oblasti, kde je uložený, ale v celom tele. Okrem poškodenia zraku, ktoré má až riziko úplnej straty videnia, môže metastázovať aj v obličkách či mozgu a poškodzovať ich.

Spôsob liečby


Aj melanóm oka sa dá liečiť, všetko však závisí od zdravotného stavu konkrétneho pacienta a od toho, nakoľko je rozvinuté ochorenie. Spôsob liečby je podobný ako pri rakovine kože: aplikuje sa ožarovanie, chemoterapia alebo chirurgický zákrok.

V minulosti sa proti melanómu bojovalo dosť radikálne a vybralo sa celé postihnuté oko. Dnešná moderná chirurgia však už používa sa laserovú operáciu očí, predovšetkým metódu Excimer. V boji proti nádoru sa používa aj tzv. pliešok. Ide o rádioaktívny žiarič, ktorý je veľký asi jeden centimeter a ktorý postupne do oka uvoľňuje žiarenie, ktoré dokáže nielen zastaviť rast nádoru, ale ho aj úplne zničiť.

Bez okuliarov ani na krok


Účinnou prevenciou pred vznikom očného melanómu je zmena životného štýlu, najmä chodiť častejšie von na prirodzené svetlo. Pozor si však treba dať aj na škodlivé ultrafialové žiarenie a oči chrániť slnečnými okuliarmi, pričom treba vyberať podľa kvality UV filtra. Okuliare si preto kupujte výhradne v certifikovaných predajniach, kde máte záruku, že investujete kvalitných ochranných skiel, a teda do zdravia svojich očí.

A najdôležitejšou ochranou sú preventívne prehliadky u očného lekára. Nárok na ne máte raz za dva roky budete mať odbornú záruku, že váš zrak je naozaj v poriadku.
 

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH Oftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho! Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)