Blog

aktuality z iClinic

Obávate sa operácie katarakty? Takto prebieha

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Obávate sa operácie katarakty? Takto prebieha

Napriek tomu, že je operácia šedého zákalu jednou z najčastejšie vykonávaných a najbezpečnejších operácií zo všetkých, vyvoláva u pacientov obavy, niekedy až strach. Môže to prameniť z pocitu, že idú absolvovať niečo, čomu poriadne nerozumejú, s čím nemajú skúsenosť. Obzvlášť, ak ide o zrak, bez ktorého si život dokáže predstaviť len málokto.


Ak aj vy patríte do tejto skupiny, možno vám pomôže, keď sa o samotnom priebehu operácie a o vybraných metódach dozviete viac.


V dnešnom článku sa dozviete:
  • ako prebieha operácia katarakty najmodernejšou metódou FEMTO Z – Prelex
  • ako sa zmení váš zrak po operácii šedého zákalu
  • prečo netreba operáciu odkladať


Diagnostikovali vám šedý zákal? Nie je dôvod na panikuŠedý (sivý) zákal – katarakta, je úplne bežným očným ochorením, ktorý je v približne deväťdesiatich percentách výsledkom pôsobenia veku. Zakalenie vzniká na šošovke, ktorá starnutím mení svoje vlastnosti a niektorým procesom sa nedokáže brániť tak efektívne, ako v minulosti. A tak sa s kataraktou stretne takmer každý dôchodca. Vyhnúť sa sivému zákalu je možné, ak absolvujete výmenu pôvodnej šošovky napríklad z dôvodu presbyopie. Tá postihuje každého okolo 40. roku života. Najčastejším riešením je nosenie okuliarov na čítanie. Tie však presbyopiu nevyliečia, len korigujú jej prejavy – neschopnosť zaostriť na blízke predmety.  Druhým riešením je podstúpenie laserovej operácie, ktorá odstráni natrvalo presbyopiu, eliminuje riziko vzniku šedého zákalu a v prípade, že je aplikovaná multifokálna alebo trifokálna šošovka, pacient sa zbaví aj krátkozrakosti a/alebo ďalekozrakosti.

Ak ste sa dozvedeli, že šedý zákal je vo svete najčastejšou príčinou slepoty, nemusíte sa vôbec obávať. Jedná sa o prípady neliečenej katarakty. U nás je operácia katarakty úplne bežná a niektoré metódy sú dokonca hradené zdravotnými poisťovňami.


Šedý zákal vám metódou FEMTO Z – Prelex odstránia za niekoľko minútVýmena pôvodnej očnej šošovky za novú - na prvé počutie len veľmi ťažko predstaviteľné, že by sa jednalo o rýchlu a bezpečnú operáciu, však? Je to ale skutočne tak. Najmä vďaka pokroku, ktorý naplno zasahuje aj oblasť mikrochirurgie oka, spravili moderné operačné postupy v kombinácii so špičkovými technológiami z operácie katarakty najbezpečnejšiu a najúspešnejšiu operáciu zo všetkých. Pozrime sa teraz, čo vás počas nej čaká.

1. Prípravná fáza

Ak vám lekár na základe kompletného vyšetrenia diagnostikuje šedý zákal, informuje vás o možnostiach liečby. Iná forma liečby, ako operácia, neexistuje, ale v rámci operácií máte na výber niekoľko metód. Porovnanie klasickej metódy s modernou metódou vykonávanou femtosekundovým laserom je súčasťou nasledovného bodu.

Základom zákroku je komplexné vyšetrenie. Lekár potrebuje zistiť čo najviac informácií o vašom zdravotnom stave, o samotných očiach aj o vašich návykoch, činnostiach či zlozvykoch. Bude sa teda pravdepodobne dosť pýtať. Špecializované vyšetrenia pomôžu vypočítať presnú hodnotu šošoviek, ktoré vám následne vyrobia na mieru.

Niekoľko dní pred zákrokom si budete musieť kvapkať do očí očné kvapky, ktoré vám predpíše očný lekár.

2. Realizácia

V deň operácie absolvujete ešte predoperačné vyšetrenie, ktorého úlohou je vylúčiť akékoľvek akútne očné ochorenie. Následne vám budú nakvapkané anestetické kvapky pre znecitlivenie oka. Vďaka nim budete pri plnom vedomí, ale bolesť pociťovať nebudete.

Ďalším krokom je vytvorenie rezu na rohovke a následne otvoru v prednej kapsule šošovky. Pri klasických metódach sú tieto úkony robené manuálne, ostrými operačnými nástrojmi, femtosekundový laser ich robí podstatne presnejšie, jemnejšie a bezpečnejšie.

Nasleduje odstránenie starej šošovky. Pri klasických metódach je šošovka rozdrvená ultrazvukovou sondou. Femtolaser šošovku predrozdelí na viacero malých segmentov, čo umožňuje ich pohodlnejšie odstránenie a kratšie pôsobenie energie ultrazvukovej sondy vo vnútri oka. Platí, že čím kratšia doba pôsobenia sondy, tým menšie riziko poškodenia okolitých tkanív.

Posledným krokom je vloženie implantátu – šošovky vyrobenej presne pre vaše oko. Po jej voperovaní sa oko zalepí páskou a približne po hodine môžete ísť domov. Ideálne v sprievode niekoho blízkeho. V žiadnom prípade sa nespoliehajte na to, že sa odveziete domov autom. Šoférovanie sa neodporúča ešte niekoľko dní po zákroku.

3. Liečba

Otvory v rohovke vytvorené laserom sa zahoja samé, nie sú potrebné stehy. 24 hodín po zákroku prídete na kontrolu. Na nej lekár odlepí pásku a skontroluje operované oko. Dostanete kvapky a slnečné okuliare, ktoré bude nosiť podľa odporúčania lekára, štandardne minimálne mesiac.

Doba liečenia je individuálna, väčšinou je možné sa vrátiť do práce po niekoľkých dňoch, spravidla nie neskôr ako po týždni. Individuálna je aj doba, kedy sa u pacienta ustáli videnie, väčšinou je to do 3-4 týždňov od zákroku. Dobu liečenia viete pozitívne ovplyvniť tým, že budete maximálne dodržiavať pokyny od lekára. Vyvarovať sa kúpaniu v bazénoch či na kúpaliskách, strániť sa prudkých pohybov a zvýšenej fyzickej námahe, nešúchať a nechytať si operované oko, chrániť si oko pred vetrom či prachom a podobne.


Ako sa zmení váš zrak po operácii katarakty?Verte, že akonáhle si váš organizmus zvykne na novú šošovku, diametrálne sa zmení k lepšiemu kvalita vášho života. Obzvlášť, ak sa rozhodnete pre trifokálne šošovky, ktoré vás zbavia krátkozrakosti, ako aj ďalekozrakosti. Vďaka tomuto tak budete dobre vidieť na všetky vzdialenosti - do diaľky, do blízka, ale aj strednú vzdialenosť (napríklad pri práci s počítačom). Nebudete tak obmedzovaní pri žiadnej činnosti. Ak ste pociťovali časté bolesti hlavy či zvýšenú mieru únavy, príčinou mohol byť zlý zrak. Operáciou sa tak zbavíte aj týchto problémov. Kvalitný zrak vám pridá tiež na nálade, zvýši sebavedomie a zabezpečí, že si každý deň budete môcť užiť naozaj naplno.


 

Operácia očí s mimoriadnou 1 000 € zľavou


Stále uvažujete, či je teraz tá správna chvíľa na absolvovanie operácie? V iClinic, najväčšej a najkomplexnejšej očnej klinike na Slovensku sme aj s ohľadom na ekonomické dopady pandémie koronavírusu pripravili pre vás mimoriadnu akciu, aby si každý, kto túži po dokonalom zraku, mohol splniť svoj sen už dnes.

 
PRVÝM 1 000 NAJRÝCHLEJŠÍM ZÁUJEMCOM poskytneme mimoriadnu zľavu 1 000 € na operáciu očí (aj na metódu FEMTO Z-Prelex) a navyše, k akciovým operačným metódam, získate aj test na COVID-19 zdarma. So zľavou 1 000 € ponúkame operačné metódy, ktorými je možné odstrániť najčastejšie vyskytujúce sa zrakové problémy (ReLEx SMILE 3D - odstránenie krátkozrakosti a astigmatizmu; Z-Lasik Premium - korekcia krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu; FEMTO Z-Prelex - pre osoby nad 40 rokov, pričom pacienta navždy zbavíme okuliarov na čítanie, ale aj na diaľku, strednú vzdialenosť a súčasne vás zbavíme aj rizika vzniku šedého zákalu. 
 
Celkovo tak prvej tisícke záujemcov prispejeme na bezbolestné operácie očí neuveriteľnou sumou 1 000 000 €. Jediné, čo musíte pre získanie 1 000 € zľavy spraviť, je odoslať nezáväzný kontaktný formulár s heslom. Samotnú operáciu so zľavou 1 000 € môžete podstúpiť až do 30. júna 2021. Termín zákroku si určíte sami po dohode s našou klinikou. Viac informácií nájdete priamo na tomto linku o kampani "Rozdávame zľavy v hodnote milión eur na operácie očí".
 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri