Blog

aktuality z iClinic

Máte pochybnosti? Poradíme vám, ako si otestovať svoj zrak doma

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Máte pochybnosti? Poradíme vám, ako si otestovať svoj zrak doma

Nikdy ste nemali problém so zrakom, avšak máte pocit, že sa to začína meniť? Máte problém prečítať číslo  na prichádzajúcom autobuse alebo naopak, len s ťažkosťami zaostrujete na displej vášho mobilného telefónu? Môže to byť dočasný, ale aj trvalý jav. Veď aj oči starnú...


V dnešnom článku sa dozviete:
  • ktoré očné vady alebo ochorenia vás môžu začať časom trápiť
  • ako si otestovať zrak doma
  • ktoré očné ochorenia nedokáže odhaliť domáce vyšetrenie zraku

Je prirodzené, že sa rokmi kvalita zraku mení


Oči sú orgánom, ktorý starne podobne ako iné časti nášho tela. Je preto úplne prirodzené, že sa vekom mení aj kvalita nášho zraku. Zároveň je však potrebné dodať, že vek ani zďaleka nie je jediným faktorom pre zhoršenie zraku. Vplývať naň môže pracovné prostredie, životný štýl, prekonané poranenia či úrazy, ale aj iné celkové ochorenia. O to viac by sme nemali podceňovať príznaky očných problémov a absolvovať pravidelné očné prehliadky.

Problémy so zrakom môžeme začať pociťovať v každej etape života. Niektoré očné vady sa ukážu už v detskom veku – najmä krátkozrakosť či ďalekozrakosť, iné sú v prevažnej miere podmienené vekom a potrápia nás neskôr, spravidla po 40. roku života (typickým príkladom je vetchozrakosť - presbyopia), prípadne až v seniorskom veku (napríklad vekom podmienená degenerácia makuly či šedý zákal). Zákerným ochorením je zelený zákal - glaukóm (postupné poškodzovanie zrakového nervu), ktorý sa môže v našich očiach vyvíjať aj niekoľko rokov úplne bez príznakov. 

Či sa vám zhoršuje zrak viete zistiť aj doma

Existuje niekoľko metód, vďaka ktorým dokážete aj doma zistiť, či sa vám zhoršuje zrak. Hneď je však potrebné dodať, že domáce vyšetrenie je len orientačné a riadiť sa ním neodporúčame. Dioptrické okuliare či kontaktné šošovky si v žiadnom prípade nekupujte bez predchádzajúcej návštevy očného lekára. Dôvod sa dozviete nižšie.

Krátkozrakosť test


Zdá sa vám, že vidíte do diaľky horšie, ako kedysi? Máte problém so zaostrením na vzdialenejšie predmety? Pravdepodobne sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Doma si ju môžete otestovať napríklad Snellenovou tabuľou. Tá má 11 riadkov, najväčšie písmeno je na vrchu „pyramídy“, najmenšie písmená sú v spodnom riadku. Pri každom riadku je uvedený zlomok, ktorý určuje, ako dobre vidíte.

Krátkozrakosť test

Zadovážte si tabuľu, napríklad z internetu a riaďte sa pokynmi predávajúceho. Väčšie formáty (cca 28 x 56 cm) sú určené na meranie zrakovej ostrosti zo vzdialenosti 6m, objednať si však môžete aj formáty pre vzdialenosť na 3 metre. Ideálne je, ak vám pri testovaní bude niekto asistovať, aby kontroloval, či ste písmená prečítali správne:

1. zaveste si tabuľu na stenu

2. postavte sa na určenú vzdialenosť od tabule

3. zakryte si jedno oko a čítajte písmená od vrchu smerom dole po jednotlivých riadkoch

4. posledný riadok, ktorý dokážete prečítať určuje vašu zrakovú ostrosť v porovnaní s ľuďmi s dobrým zrakom:

Ak dokážete prečítať riadok č.8 s označením 20/20, máte dobrý zrak. Zlomok znamená, že zo vzdialenosti 20 stôp (cca 6 metrov) dokážete prečítať riadok, ktorý vedia aj ľudia s dobrým zrakom prečítať zo vzdialenosti 20 stôp. Ak dokážete prečítať riadok 5 so zlomkom 20/40, znamená to, že zo vzdialenosti 6 metrov viete prečítať písmená, ktoré ľudia s dobrým zrakom prečítajú zo vzdialenosti 40 stôp (12 metrov).
To znamená, že máte horší zrak a budete potrebovať korekčnú pomôcku alebo operáciu očí.

5.postup zopakujte s druhým okom

Ďalekozrakosť test


Podobné tabuľky nájdete na internete aj pre testovanie ďalekozrakosti. Medzi najznámejšie patria tabule s písmenami „C“ (v skutočnosti ide o kruhy s medzerou), ktoré sú umiestnené v riadkoch. V hornom riadku sú znaky najmenšie, v spodnom najväčšie. Znaky sú v rôznych polohách, (medzera smerom doľava, dole, doprava,...) a cieľom je určiť ich polohu. Tabuľku je možné si vytlačiť vo formáte A4. Riaďte sa pokynmi uvedenými v návode na používanie a zistíte, či sa u vás nezačína prejavovať ďalekozrakosť či presbyopia.

Ďalekozrakosť test

Test na farbosleposť


Schopnosť rozoznávať farby závisí od 3 čapíkov nachádzajúcich sa v sietnici oka. Každý čapík je zodpovedný za videnie jednej základnej farby (zelená, modrá, červená) a jej odtieňov. V prípade farbosleposti najčastejšie chýba jeden čapík, len vo výnimočných prípadoch chýbajú všetky tri. Ak sa tak stane,  človek vidí iba čiernobielo.

Test farbosleposti si jednoducho spravíte doma cez internet, vyhľadajte si online test vnímania farieb (napríklad Ishiharov test na farbocit) a riaďte sa pokynmi. Budete hľadať čísla alebo písmená v konkrétnej farbe ukryté v obrázkoch vytvorených z bodiek rôznej farby. Keď ich dokážete rozoznať, nemali by ste mať problém s farbosleposťou.

test na farbosleposť

Odborné očné vyšetrenie je jediným relevantným spôsobom, ako zistiť zrakový problém


Napriek tomu, že vám domáce vyšetrenie ukáže, že váš pocit o zhoršenom zraku bol správny, skutočný problém a správne dioptrie odhalí len vyšetrenie u očného lekára. Ak by ste si kúpili okuliare bez odborného vyšetrenia, zvolením nesprávnych dioptrií vám hrozí:
  • ďalšie zhoršovanie či výraznejšie poškodenie zraku
  • riziko vzniku vedľajších účinkov – opakujúce sa bolesti hlavy a očí, únava, začervenanie očí, nadmerné slzenie očí a podobne
Je potrebné zdôrazniť, že domáce testy sú orientačné. Iba očný lekár dokáže na základe kompletného očného vyšetrenia:
  • odhaliť dôvod očnej vady či očného ochorenia a určiť správnu diagnózu
  • stanoviť vhodnú  liečbu – korekčné pomôcky či laserovú operáciu očí
  • odhaliť skryté očné ochorenie a podchytiť ho v jeho ranom štádiu
  • odhaliť iné vážne ochorenie, ktoré na prvý pohľad s očami nijako nesúvisí -  HIV, TBC, sklerózu multiplex či cukrovku.

Oslavujeme a vy vďaka tomu získate operáciu extra výhodne


Po diagnostike očného problému vám lekár odporučí vhodnú operačnú metódu na jeho riešenie. Najmodernejšie metódy sa vyznačujú bezbolestnosťou, minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a krátkou dobou hojenia. A práve tie aktuálne môžete získať so zľavou vo výške až 50 %. 

Vďaka vám, našim zákazníkom, sme sa stali víťazom piateho ročníka prestížneho marketingového programu „Dôveryhodné značky 2020“ v kategórii Očné kliniky. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli poskytnúť 50 % zľavu na metódy ReLEx SMILE 3D, Z-Lasik Premium a Femto Z-Prelex všetkým, ktorí si objednajú niektorý z vybraných zákrokov do 31. 3. 2021, pričom absolvovať samotnú operáciu je možné až do konca júna 2021. Viac informácií: https://www.iclinic.sk/operacia-dvoch-oci-za-cenu-jedneho.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri