SME OTVORENÍ. Aj naďalej fungujeme v bežnom režime bez obmedzení. Viac info

Blog

aktuality z iClinic

Poznáte najrozšírenejšie poruchy zraku?

Od Redakcia - 13.11.2018Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Poznáte najrozšírenejšie poruchy zraku?

Najčastejšie poruchy zraku, respektíve očí, nazývame refrakčné chyby oka. Tieto chyby sú dioptrické, teda ovplyvňujú naše videnie. Korigujú sa invazívnymi, chirurgickými operáciami, laserovými operáciami alebo dioptrickými okuliarmi. Najznámejšie a najrozšírenejšie refrakčné chyby oka sú ďalekozrakosť, krátkozrakosť a astigmatizmus.


Ďalekozrakosť

Ďalekozrakosť, teda hypermetropia alebo hyperopia, ako sa odborne nazýva, sa prejavuje zhoršeným videním do blízka, na krátke vzdialenosti. Lúče svetla, ktoré dopadajú na rohovku oka, sa zbiehajú za sietnicou, kde tvoria ohnisko.
 
Ďalekozrakosť sa na bežných prehliadkach u všeobecných lekárov zisťuje len ťažko, keďže ide o očnú vadu, ktorá ovplyvňuje videnie predmetov na blízko. Preto je nutné podstúpiť vyšetrenie u špecializovaného lekára. Táto refrakčná chyba sa koriguje v prípade nižších dioptrií okuliarmi na čítanie, konvexnými šošovkami, prípadne operačným zákrokom.
 
Ľudia trpiaci hypermetropii sú náchylnejší aj na presbyopiu - vetchozrakosť, starecké zhoršovanie zraku.
 

Krátkozrakosť

Odborne nazývaná myopia, krátkozrakosť je najčastejšou refrakčnou chybou oka, pri ktorej sa lúče svetla lámu pred sietnicou a vytvárajú tým pádom nejasný obraz. Krátkozraký človek vidí predmety v jeho blízkosti, približne do 5 metrov ostro, no vzdialenejšie predmety mu podľa stupňa refrakčnej chyby robí ťažkosti rozpoznať. Krátkozrakosť je jednoduchšie zistiť aj na bežných lekárskych prehliadkach, keďže sa väčšinou pacienti podrobujú testom so svetelnou tabuľou, ktorá je od nich vzdialená niekoľko metrov.
 
Na vzniku krátkozrakosti sa v najväčšej miere podieľa dedičnosť, no spôsobujú ju aj disproporcie vzniknuté pri vývoji oka. Myopia sa koriguje očnými šošovkami v podobe konkávnych, teda mínusových dioptrických okuliarov, alebo kontaktných šošoviek.
 

Astigmatizmus

 
Častá refrakčná chyba oka, astigmatizmus, sa prejavuje tým, že časť obrazu, ktorý vidíme, je rozmazaná a nejasná. Povrch rohovky je v porovnaní so zdravým okom viac zakrivený v jednej rovine ako v druhej, kvôli čomu sa dopadajúce svetlo lomí na miestach s odlišným zakrivením inak a ovplyvňuje tým obraz, ktorý vzniká.
 
Zahmlený, nejasný či skreslený obraz sú bežnými prejavmi astigmatizmu, ktoré nám napovedia, že môže ísť o túto vadu. Okuliare, respektíve šošovky, ktoré sa využívajú pre korigovanie astigmatizmu, majú takzvaný cylinder pre lámanie svetla a nazývajú sa tórické. Najvhodnejšou očnou pomôckou pri astigmatizme, okrem samotných operácii (napríklad metódou LASIK), sú kontaktné šošovky.
 

Vetchozrakosť

 
Vetchozrakosť, nazývaná odborne presbyopia, je častým fenoménom ľudí po 40. alebo 45. roku života. Súvisí s prirodzeným opotrebovaním ľudských očí a prejavuje sa ako zhoršená schopnosť zaostrovať na predmety v bežnej vzdialenosti, napríklad pri čítaní kníh.
 
Presbyopia nie je totožným zdravotným stavom s ďalekozrakosťou, no veľmi často prepukne práve u ľudí, ktorí už ďalekozrakosťou trpia. Nekorigovaná presbyopia sa vyvíja až do 60. roku života, kedy sa stav pacienta väčšinou ustáli a už sa nezhoršuje. Ak pociťujete symptómy presbyopie a robí vám problémy prečítať text vo vzdialenosti, ktorá vám voľakedy nerobila ťažkosti, poraďte sa so svojím očným lekárom o možných riešeniach.
 
Vetchozrakosť je možné riešiť dioptrickými sklami, no aj operačnými metódami, ktoré nahradia pôvodnú šošovku za umelú.
 
Okrem refrakčných chýb očí sú veľmi rozšírené aj ochorenia zraku, ktoré nesúvisia len s lámavosťou svetla na sietnici. Patria medzi sivý zákal a zelený zákal.
 

Sivý zákal

 
Sivý zákal, respektíve šedý zákal, ako sa ľudovo nazýva, má aj svoj menej známy odborný názov - katarakta. Je spôsobený starnutím šošovky, preto je veľmi bežným ochorením u pacientov nad 65 rokov. Starnutie šošovky sa okrem iného prejavuje aj jej zakalením. Dovtedy priehľadná šošovka nadobúda sivastý odtieň, z čoho pramení aj názov tohto ochorenia.
 
Príznaky sivého zákalu sú okrem viditeľných zmien šošovky najmä problémy s videním, ktoré spočívajú v nejasnom, zahmlenom a neostrom obraze. Na vyriešenie a vyliečenie šedého zákalu je nevyhnutná pomoc očného lekára. Jediným riešením je operácia, pri ktorej sa vymení stará, zakalená šošovka za umelú.
 

Zelený zákal

 
Zelený zákal, nazývaný glaukóm, je vážne ochorenie, ktoré môže vyústiť až v slepotu, ak nie je riešené dostatočne skoro. Príznaky zeleného zákalu sú v porovnaní s refrakčnými chybami alebo inými chorobami takmer nebadateľné, čo robí z glaukómu veľmi nebezpečné ochorenie. Väčšinou sa až v istom bode pokročilejšieho štádia ochorenia prejaví výpadok zo zorného poľa pacienta.
 
Neliečený glaukóm vedie k slepote. Hlavnou príčinou zeleného zákalu je odumieranie zrakového nervu, na ktorý pôsobí vysoký vnútroočný tlak. Prejaviť sa však môže aj po úraze. V ranejších štádiách sa glaukóm lieči najmä očnými kvapkami, ktoré znižujú očný tlak. Neskôr je však nevyhnutná operácia. Podstatná je včasná diagnostika ochorenia, aby sa zamedzilo jeho postupu.
 

Zápaly oka

 
Zápaly oka spôsobené baktériami alebo vírusovými ochoreniami sú bežné najmä v detských kolektívoch, kde sa kvôli svojej infekčnosti rýchlo šíria. Ohrozenou skupinou sú aj alergici, na ktorých vplývajú baktérie a vírusy v dôsledku oslabenej imunity výraznejšie.
 
Zápal oka okrem nepríjemných pocitov, svrbenia a škriabania, môže spôsobovať aj zahmlené či nejasné videnie, teda ovplyvňuje aj zrak. Problém väčšinou vyriešia antibiotiká alebo antiseptiká v podobe kvapiek, tabletiek alebo mastí.
 

Syndróm suchého oka

Syndróm suchého oka nemusí vyslovene ovplyvňovať zrak, no má vplyv na celkové zdravie oka. Spôsobujú ho zlé podmienky ovzdušia, v ktorom sa človek často nachádza, zlá životospráva, nedostatočné vylučovanie sĺz a tým spôsobená znížená vlhkosť povrchu očnej buľvy. Syndróm suchého oka sa môže prejaviť aj ako jeden z pooperačných stavov po laserovej operácii očí, prípadne po doliečení niektorých typov zápalu.
 
Oddych a špeciálne kvapky či umelé slzy sú najčastejším spôsobom, ako sa syndrómu suchého oka dokáže pacient zbaviť.
 
Máte pocit, že ste sa našli v niektorých symptómoch či príznakoch najčastejších očných chýb? Nenechajte nič na náhodu a ozvite sa nám čím skôr.

 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

+421 918 997 473
Bratislava
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
Bratislava
(pooperačné kontroly a ambulancia)

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 dôvodov prečo si vybrať práve nás

1. Najkomplexnejšia očná klinika na Slovensku
2. Garancia najlepších cien
3. Profesorský tím zložený z nemeckých a slovenských lekárov
4. Doživotná záruka
5. Najnovšie operačné technológie

6. Najviac zoperovaných pacientov na Slovensku ročne
7. Najväčšia očná klinika na Slovensku (24 očných lekárov)
8. Bez čakacích lehôt
9. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
10. Obvodné očné ambulancie (v Bratislave, Banskej Bystrici, Skalici a Šamoríne)

 

Partneri