Blog

aktuality z iClinic

Nevidíte čítať, lebo máte „krátke ruky“? Zbavte sa okuliarov na čítanie navždy

Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Nevidíte čítať, lebo máte „krátke ruky“? Zbavte sa okuliarov na čítanie navždy.

Človek má 5 zmyslových orgánov, pričom zrak patrí medzi tie najdôležitejšie. Ľudia časom starnú, čiže aj ich oči, čoho následkom je zhoršené videnie aj u tých ľudí, ktorí nikdy predtým okuliare nenosili. O tom, ako tento problém riešiť, sme sa porozprávali s vedúcim lekárom a očným chirurgom očnej kliniky iClinic, MUDr. Ivom Ďurkovičom, MPH.

Dá sa jedným zákrokom navždy zbaviť okuliarov na čítanie a zároveň aj do diaľky?


Áno, dá. My v očnej klinike iClinic odporúčame bezpečné a trvalé riešenie, ktorým je operácia očí metódou FEMTO Z-PRELEX. Vďaka nej vieme zbaviť pacienta nielen okuliarov na čítanie, ale aj ostatných dioptrických chýb, čiže okuliarov do diaľky a na strednú vzdialenosť, tzn. pri práci na počítači, varení, upratovaní, a podobne.

Ako prebieha operácia?


Operácia spočíva vo výmene vlastnej šošovky za trifokálnu umelú difrakčnú šošovku, ktorá je natrvalo implantovaná do oka. Výhodou tejto metódy je trvalé, doživotné odstránenie všetkých refrakčných (dioptrických) chýb, ako aj prevencia vzniku šedého zákalu.

Pre bezbolestný priebeh zákroku je oko najprv znecitlivené anestetickými kvapkami. V rohovke vytvoríme  otvor cca 1,8 mm,  femtosekundový laser ľudskú šošovku rozdelí na drobné časti a  prostredníctvom ultrazvuku  ju odsajeme. Po tom, čo sú kôra a jadro odstránené, ostáva z pôvodnej šošovky iba puzdro. Pomocou špeciálneho injektora do puzdra implantujeme zrolovanú šošovku, takže nám na celý zákrok postačí skutočne malý rohovkový otvor. Po zaujatí správnej polohy sa šošovka v puzdre rozvinie. Nie je nutné použitie stehov, pretože po zákroku dochádza k samo uzavretiu rany. Obe oči je možné zoperovať v jeden deň.  Rekonvalescencia je individuálna, k bežným denným aktivitám sa môžete vrátiť počas tretieho pooperačného dňa. Dokonalá adaptácia ale môže trvať až 3 mesiace, čo ale nie je vplyvom operácie samotnej, ale tzv. neuroadaptácie na nové optické podmienky.

Dá sa jedným zákrokom navždy zbaviť okuliarov na čítanie a zároveň aj do diaľky?

Je samotný zákrok bolestivý?


V iClinic  riešime Presbyopiu pomocou najnovšieho  femtosekundového lasera FEMTO LDV Z8 od švajčiarskej firmy Ziemer. Je to jediný mobilný femtosekundový laser využívaný v refrakčnej a kataraktovej chirurgii, ktorý je bezpečný, šetrný a umožňuje rýchlejšie pooperačné hojenie. Ako som už spomínal, zákrok je bezbolestný, keďže oko je pred operáciou znecitlivené anestetickými kvapkami, takže počas operácie pacient nič necíti. Zároveň, umelá šošovka je implantovaná do oka bez skalpela, preto je ideálna najmä pre pacientov, ktorí majú strach z ostrých operačných nástrojov.

V prípade, ak má pacient kombinovanú dioptrickú chybu s astigmatizmom, náš švajčiarsky femtosekundový laser dokáže tzv. arkulárnymi incíziami, čiže nárezmi rohovky korigovať astigmatizmus až do +/-5 dioptrií. Tento spôsob korekcie je výrazne presnejší ako použitie a implantácia tzv. torických šošoviek. Ide o minimálne invazívnu operáciu bez použitia ostrých predmetov, operačných inštrumentov, čo robí operáciu extrémne bezpečnou pre pacienta.

Prečo si vybrať očnú kliniku iClinic?

Čo predchádza samotnej operácii?


Precízne očné vyšetrenia sú základom, preto prvým krokom pre absolvovanie operácie je komplexné očné vyšetrenie viacerými diagnostickými prístrojmi. Pre čo najpresnejšie výsledky by ste minimálne päť dní pred vyšetrením nemali nosiť mäkké kontaktné šošovky. Tvrdé šošovky by ste mali nahradiť okuliarmi tri týždne pred vyšetrením. Dôvodom je, že kontaktné šošovky  deformujú povrch oka a môžu spôsobiť nepresnosti vo výsledkoch. Dôležitý je aj dobrý zdravotný stav. Vašu vhodnosť na podstúpenie operácie očí však definitívne potvrdí až lekár – špecialista. Všetky vyšetrenia sú bezbolestné a bezkontaktné. Vykonanie vyšetrení a operácie v jeden deň je pre špičkové kliniky už samozrejmosťou.

Prečo si vybrať očnú kliniku iClinic?


  • špičkoví odborníci
  • najmodernejšie technológie
  • maximálna bezpečnosť
  • držiteľ certifikátu kvality TÜV
  • operácie bez bolesti
  • každý pacient je pre nás dôležitý


 

Medicínsky recenzent

MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPHOftalmológ, špecialista na laserovú refrakčnú chirurgiu, optiku, optometriu
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri