Blog

aktuality z iClinic

Ako posilniť detské oči: Inšpirujte sa cvičeniami

Od Redakcia -
Ako posilniť detské oči: Inšpirujte sa cvičeniami

Všade samé obrazovky a vy nechcete nechať zdravie očí svojich detí na pospas osudu? To je veľmi zodpovedný rodičovský prístup a aby sme vám s ním pomohli, ponúkame vám niekoľko cvičení, ktoré vám v tom pomôžu a deti budú zároveň baviť.


Či už sa vaše dieťatko narodilo so zdravými očami, alebo už od mala bojujete s korekciou nejakej očnej chyby, nikdy nie je nevhodný čas začať s cvičeniami, ktoré mu posilnia zrak. Zlepší sa jeho vnímanie priestoru či farieb či odstránia prípadné rozdiely vo vnímaní jedným a druhým okom.
Zrak je veľmi vzácny orgán, o ktorý by sme sa naozaj mali starať od útleho detstva. Nie každý však pozná vhodné a zároveň zábavné aktivity, ktoré by nám s touto prevenciou pomáhali. Zhrnuli sme pre vás tie najlepšie:

1. Klasické spoločenské hry

Možno by vám ani nenapadlo, aké prospešné pre oči vedia byť hry nášho vlastného detstva ako pexeso, domino, piškvorky, stavebnice či puzzle. Rovnako tak aj omaľovánky, krížovky či pracovné zošity s najrozličnejšími úlohami. Trénujú pozornosť, čo si vyžaduje aj správne fungovanie očí a deti pri nich trénujú zaostrovanie zraku.

Novinkou sú úlohy zamerané vyslovene na tréning zraku, napríklad hra Dobble. Ide o kartičky, pri ktorých je úlohou hľadať dvojice – napríklad ovocie, zvieratká či povolania. Nejde o klasické pexeso, karty obsahujú množstvo obrázkov súčasne a nájsť v nich požadovaný objekt je naozaj výzva. Zároveň je výhodou, že s jednou sadou kariet môžete hrať niekoľko rozličných hier s inými pravidlami.

2. Hra sa na očného lekára

Ak vaše dieťa obľubuje hry, v ktorých si účastníci rozdelia roly, navrhnite mu hru na očnú ambulanciu. Raz môže byť lekárom, inokedy pacientom, a okrem toho, že ho naučíte, aké dôležité a citlivé sú naše oči a starostlivosť o ne, nepriamo ho presvedčíte aj k tomu, aby trénovalo svoj zrak. Bude musieť odčítať znaky z tabule v tzv. ETDRS teste – jednoducho si ho pripravíte a vytlačíte aj doma, stačí do riadkov uviesť náhodné písmená, ktoré sa s každým novým riadkom zmenšujú.

Nezabudnite na to, že keď je dieťa lekárom, je vašou úlohou mu zodpovedne ukázať, ako by sa príkladný pacient mal starať o svoje oči. Vykonávajte úlohy, ktoré vám váš malý lekár určí, a užívajte si spoločne strávený čas..

3. Čarodejnícky kurz

Jednoduchú hru na tréning pozornosti môžete absolvovať s hocičím, čo doma nájdete. Päť náhodných predmetov položte na stôl a dajte dieťaťu 15 sekúnd na to, aby si pri prezrelo. Potom mu povedzte, aby si zakrylo oči alebo sa otočilo a medzitým jeden z predmetov schovajte. Keď poviete “čáry-máry fuč”, dieťa si oči odkryje a bude hádať, ktorý predmet zmizol.

Hra je ešte zábavnejšia, keď do nej zapojíte viacero drobcov súčasne. V takom prípade môžu zbierať body za to, kto chýbajúci predmet uhádne ako prvý. Prípadne si hru sťažte tým, že dieťa musí chýbajúci predmet aj presne opísať – jeho farbu, veľkosť či ďalšie vlastnosti.
 

 
Páčil sa Vám článok? Podporte ho!Zdielať článok na Facebooku
 
 

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri